PROPOZYCJE HARMONIZACJI
ODPOWIEDZI DO MSZY ŚWIĘTEJ
(utrzymane w systemie harmonii modalnej)

 

plik 1 - Amen, I z duchem twoim, aklamacje przed Ewangelią.  (tu jeszcze słaba jakość pliku i za duży - będzie lepiej)

plik 2 - dialogi przed prefacją, aklamacje po przeistoczeniu cz.1  (tu tez słaba jakość pliku i za duży - będzie lepiej)

plik 3 - aklamacje po przeistoczeniu cd.     (odtąd już lepiej)

plik 4 - Ojcze nasz, Bo twoje jest Królestwo

plik 5 - błogosławieństwo końcowe

    Zaznaczam, że to, co tutaj zaproponowałem to rzeczy najprostsze - do uczenia się. W mojej propozycji bardzo ważny jest czas zmiany akordu, wszelkie pauzy itd.  Dostosowałem je do punktów rytmicznych w melodii (ictusów). Oparcie rytmiczne w melodii chorałowej niejednokrotnie rozmija się z akcentem słowa (proszę nie odbierać tego jako błąd). Szczególnie ważne są pauzy na początku niektórych odpowiedzi (na raz). Tylko wtedy odpowiedz będzie rytmicznie połączona z wezwaniem kapłana (choć w praktyce jest to trudne i trzeba się jakoś dostosować). Czasami może pojawić się w mojej propozycji równoległa kwinta itp. - proszę się tym nie zrażać, to nie jest harmonia klasyczna, kwinty pojawiają się tu w wyniku opóźnień harmonicznych (np. w odpowiedziach do prefacji).
Najważniejsze wyćwiczyć sobie nawet prostszą harmonię, ale od każdego dźwięku (bez zmian tonacyjnych). Potem można ją sobie ubogacać.

Funkcje organisty podczas Mszy św. i nabożeństw - rady praktyczne dla początkujących